Archiwum kwiecień 2015


Ogłowie
Autor: kaya123911
Tagi: co to ogłowie  
13 kwietnia 2015, 11:10

Ogłowie (inaczej: uzda, tranzelka) – główna część rzędu jeździeckiego lub uprzęży. Jest to, mówiąc ogólnie, uprząż rzemienna na głowę konia (rzadziej osła lub muła) z wędzidłęm wkładanym do pyska zwierzęcia (lub bez – ogłowia bezwędzidłowe, np. hackmore, bosal). Głównym zadaniem ogłowia jest utrzymanie kiełzna (lub paska naciskającego na nos w wypadku ogłowi bezwędzidłowych) we właściwym miejscu w pysku konia.

Ogłowie wędzidłowe składa się z: wędzidła – metalowego, gumowego lub plastikowego (czasem smakowego np. jabłkowego); występują różne typy wędzideł w zależności od siły działania i budowy – proste, łamane prosto (złożonego z dwóch części) lub łamane podwójnie (z 3 części); tzw. pessoa, munsztuk, pelham, wędzidła z wąsami, pierścieniowe, oliwkowe a także wiele innych pasków policzkowych – podtrzymujących wędzidło po bokach głowy konia nagłówka/potylicy – paska za uszami konia naczółka – paska na czole konia nachrapnika (nie zawsze) podgardla wodzy

Ogłowia bezwędzidłowe typu hackamore mają podobną budowę jak ogłowia wędzidłowe, zamiast wędzidła występują metalowe czanki (długie lub krótkie) po bokach pyska z przyczepionymi od góry i dołu paskami. Ogłowia bezwędzidłowe działają na zasadzie nacisku na nos konia.

Części pomocnicze ogłowia to: wytok – pasek zapięty do popręgu pomiędzy nogami konia, podtrzymywany przez drugi wokół szyi; od góry posiada kółka, przez które przewleczone są wodze – zapobiega szarpaniu głowy konia w górę.

 

        

Siodło
Autor: kaya123911 | Kategorie: Sprzęt Jeździecki 
Tagi: różne rodzaje siodeł  
13 kwietnia 2015, 10:52

Siodłoczęść rzędu końskiego stanowiąca siedzenie przeznaczone dla jeźdzca. Rusztowanie siodła to tzw. stelaż lub terlica, wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Jego pokrycie to część wykonana z wyściółki (najczęściej z plastikowej pianki, dawniej ze słomy lub filcu) i obciągnięta skórą lub sztucznym materiałem. Chroni ona kręgosłup konia przed urazami oraz umożliwia mu swobodę poruszania. Kształt i wyprofilowanie siodła wpływa na dosiad i sylwetkę jeźdźca. Siodła są wytwarzane w różnych rozmiarach oraz ciężarach, tak, aby pasowały do różnych rodzajów koni i jeźdźców.

 

Części siodła

łęk przedni oraz tylny – najwyższych punktów na początku i końcu siodła, siedzisko – miejsca pomiędzy łękami, dwie tybinki – duże płaty skóry po bokach siodła z poduszkami kolanowymi, podtybinki – małe płaty skóry pod spodem tybinek, które przykrywają przystuły, przystuły – paski, do których zapina się popręg, przystulica – kolejny płat grubszej i sztywniejszej skóry na spodniej stronie siodła przylegającego bezpośrednio do czapraka, popręg – pas zapinany pod brzuchem konia (niekiedy dwa cieńsze na obu końcach siodła – w wypadku siodła westernowego), puśliska – paski po obu stronach siodła, na których wiszą strzemiona, strzemiona – metalowe (lub skórzane w wypadku siodła westernowego), półokrągłe "uchwyty" na stopy jeźdźca, czaprak – dodatkowa podkładka pod siodło z materiału, filcu, futerka lub specjalnego plastiku zapobiegająca odparzeniom grzbietu konia, terlica – podstawa (stelaż) każdego siodła.

 

 

Rodzaje siodeł

Istnieje wiele rodzajów siodeł przystosowanych do różnych potrzeb. Najczęściej używa się siodła ogólnoużytkowego (wszechstronnego). Pozostałe rodzaje to:

siodła skokowe
ujeżdżeniowe
wyścigowe
westernowe, rajdowe i wojskowe (kulbaki) siodła do gry w polo i siodła do polowań.

W hipoterapii i onoterapii stosuje się siodło u uproszczonej budowie, zwane gapą, które umożliwia wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych. Kobiety biorące udział w zawodach czasami, zgodnie z tradycją XIX wieku używają damskich siodeł.

Siodło wszechstronne

Siodło skokowe

Siodło ujeżdżeniowe

Koń z siodłem wyścigowym

kulbaka

Siodło do polo